Eskişehir Şehir Tiyatrosunun önemli birimlerinden Gençlik Sahnesi bu sezonun sonuna geliyor. Emre Basalak’ın koordinatörlüğünde yıl boyunca eğitimlerini aralıksız sürdüren Gençlik Sahnesi sene sonu mezuniyet oyununu seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Bu yıl 5. si düzenlenen eğitimin sonunda, Nisan ayı başında provalarına başlayan ve son düzlüğe giren oyun “Dogville”.

25 Mayıs 2019 Cumartesi günü prömiyer yapacak olan Lars Von Trier in sinemadaki unutulmaz yapıtı, bu kez tiyatro sahnesinde.

Chirisan Lollike tarafından tiyatroya uyarlanan eserin çevirmeni Gözde Yolcu.

Emre Basalak’ın yorumu ve rejisiyle Eskişehirli seyircilerle buluşacak oyunun dramaturgu Sibel Arıcan. Kostüm tasarımını Tülay Kale üstlenirken, ışık tasarımı ise Soner Erdoğmuş’a ait. Dekor uygulamada Ahmet Ertap ismini gördüğümüz oyunda 5. Dönem Gençlik Sahnesi öğrencilerinin yanı sıra , bu yıl ilk defa eski mezunlar da görev alıyor.

Oyunla ilgili olarak “Suça, şidette ve suçluya bu kez oyun yerinden baktık ve yerleri değiştik” diyen Basalak , “ bu yıl 14. sü düzenlenen Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’nin açılışını bir kez daha yapmaktan çok mutluyuz. Genç oyuncuları ve Eskişehir’li  seyircileri farklı bir sahneleme ve üslupla buluşturmayı istedik. Sözümüz de var, söyleyiş şeklimiz de” dedi.

Oyun 22-23-24 Mayıs tarihlerinde seyircili genel provasının ardından , 25 Mayıs günü prömiyer yapacak. Ardından 1-2-6-7-8 Haziran da tekrar seyirciyle buluşacak olan Dogville, 9 Haziran günü sertifika töreniyle beraber son temsilini gerçekleştirecek. Oyun Opera Sahnesi’nde oynamasına karşılık

110 kişilik bir seyirci kapasitesiyle sahnelenecek.